Historia Pustkowo

Pustkowo to dość stara miejscowość. Pierwsza wzmianka o Pustkowie (wówczas miejscowość nosiła niemiecką nazwę Pustchow) pojawiła się w kościelnych dokumentach z 1159 roku potwierdzających nadanie go przez księcia Racibora klasztorowi Grobe na wyspie Unzam. W zapiskach z 1780 roku opisuje się Pustkowo jako osadę, w której znajdowała się cegielnia, 4 małe gospodarstwa rolne oraz 7 zagród. 100 lat później Pustkowo było wioską rybacka, w której połowem ryb zajmowały się 2 rodziny, a cała wieś liczyła około 60 mieszkańców. 

Pustowo historia turystyki

Jako miejscowość letniskowa notowana jest od końca XIX stulecia (1894 rok), kiedy wioska miała już administratora kąpieliska. Pod koniec XIX wieku było tu już 15 domów letniskowych. Tuż przed I wojną światową Pustkowo mogło przyjąć 300 letników. 

Po II Wojnie Światowej pierwsi osadnicy (13 rolników z rodzinami) przybyli do Pustkowa 11 maja 1947 roku. Do zamieszkania mieli 27 domów oszczędzonych przez działania wojenne, które zastali w miejscowości. Utrzymywali się z uprawy roli. 

Pod koniec lat 50-tych nastąpił drugi rozkwit turystyki w miejscowości - turyści zaczęli przyjeżdżać do zakładowych ośrodków wczasowych: SIGMATEX z Piotrkowa Trybunalskiego, ALKO z Poznania, CUKROWNI ŚWIDNICA z Pszenna czy ZAREMO z Wrocławia. Wraz z ośrodkami przybywało również domów prywatnych, punktów handlowych i gastronomicznych, zmieniała się infrastruktura techniczna miejscowości.

Historyczne zdjęcia pochodzą z serwisu http://fotopolska.eu/

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00